Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi

100. Yılıl Anı Dalışı

Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı'na ait TCG-AĞ-5 gemisi, İstanbul ve Avustralyalı Dalgıç gruplarının da katılımıyla İngiliz batığı "HMS Lundy" Çanakkale’nin Aziz Şehitleri adına anı dalışı gerçekleştirilmiştir.

Organizasyon sabah saatlerinde başlamış olup katılımcıların Kabatepe Limanı'ndan Üniversitemizin ÇOMÜ-1 adlı araştırma gemisi ile "HMS Lundy" isimli batığın bulunduğu bölgeye hareket edilmiş ve Sulva Koyu’nda hazır bulunan TCG-AĞ-5 gemisi tarafından karşılanmıştır. Tekne üzerinde dalış organizasyonuna ait brifing verilmesinin ardından Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi’nden Koordinatör Çetin KEDİOĞLU, Prof. Dr. Murat YİĞİT, Doç. Dr. Adnan AYAZ, Doç.Dr. Uğur ALTINAĞAÇ, Yrd. Doç. Dr. Alkan ÖZTEKİN, Araş. Gör. Dr. Barış ÖZALP, Gemici Cahit CEVİZ, Osman ODABAŞI ve idari personelimizden Aysel BARBAROS ile birlikte TCG-AĞ-5 askeri gemi personeli, İstanbul ve Avustralyalı 20 dalgıcın katılımıyla 26 m derinlikte bulunan "HMS Lundy" batığına dalış yapılmıştır. Dalgıçlar Batık üzerine geldiklerinde Türkiye, Avustralya ve Yeni Zellanda bayrakları açarak su altında minnet duygularını yerine getirmişlerdir.

Dalış sonrası gemi üzerinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Anma Töreni düzenlendi. Törende konuşma yapan Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi’nden Proje Koordinatörlerinden Dalış Amiri Eğitmen Çetin Kedioğlu “100 yıl önce yaşanan savaşta dedelerimiz eşlerini, analarını, çocuklarını evde bırakıp buraya gelerek bu toprakları savunduğunu, kanlarını akıtarak yadigar bıraktığını, barış içinde yaşamalarını onlara borçlu olduğunu ve bu anlamlı dalışın üç ülkenin savaşı 100 yıl geride bıraktığının bir kanıtı olduğunu” konuşmasında belirtmiştir. Tören sonunda ise katılımcılara katılım belgesi ve hediyeler takdim edilmiştir.